pondělí 30. března 2015

Marsala - ušlechtilý název pro ušlechtilou barvu... nebo víno? :-)



Dnes bych se s Vámi chtěla podělit o horkou novinku v oblasti dortových dekorací pro rok 2015.

Jedná se o barvu s ušlechtilým názvem "Marsala".


Marsala bývala slavná jako portské nebo sherry. Dříve nejslavnější sicilské víno však nyní prakticky zmizelo z mapy vinařského světa. Marsala je jméno města a důležitého přístavu na západě Sicílie a dříve také nejslavnějšího vína tohoto ostrova. Dnes na Marsalu narazíte častěji v tradičních receptech, než ve sklence, a připravuje ji pouhých patnáct vinařství...

Tolik a mnoho dalšího z vinařského světa se o Marsale dočtete na internetu. Tušili byste ale, že se jedná o nejnovější hit letošního roku v oblasti barevného tónování? A to nejen ve světě dortového zdobení... 

Barvu roku 2015 oznámila společnost Pantone, zabývající se barvami, jejíž velmi populární vzorník barev je pomocníkem mnoha profesí. Barevné tóny proto ovládnou oblast módního průmyslu, kosmetiky, interiérového vybavení, kuchyňských potřeb a mnoho dalšího.  

Příprava barvy Marsala

Barvu v odstínu Marsala si vytvoříte zcela jednoduše:

Smícháte stejný podíl gelové barvy zn. Wilton v odstínu Hnědá s barvou v odstínu Burgundy a důkladně promícháte, až se oba tóny spojí.

Pokud jste milovníky červené a hnědé barvy, určitě si tento odstín zamilujete tak, jako já :-)

Dáreček v tónech Marsala z mojí tvorby

  


Inspirace z dílny Wilton Cake Decorating

Inspirace z dílny Wilton Cake Decorating
     

sobota 21. března 2015

Jedlá krajka


Velice efektivním, romantickým a jemným zdobením, které se stává stále častější ozdobou všech kategorií dortů, a to nejen svatebních, je zdobení jedlou krajkou.

Nenechte se odradit, pokud se poprvé krajka nepodaří, tak, jak si přejete. Narazíte totiž hned na dvě, no, vlastně tři fáze procesu, ve kterých číhá možné nebezpečí neúspěchu :)

Kámen úrazu č. 1: Příprava hmoty na jedlou krajku

Na trhu s cukrářskými surovinami objevíte více druhů sypkých směsí na jedlou krajku. A také objevíte hotové směsi, které navíc jsou již barevně tónované. Pokud dobře ovládáte ruční mixér nebo ještě lépe, máte doma kuchyňský robot, nemusíte za hotové směsi zbytečně utrácet...
Královnou jedlých krajek je dle mého názoru Claire Bowman http://www.cakelace.co.uk/. Jestli máte hodně peněz, nabízí nejen směsi na jedlé krajky, ale také mnoho překrásných silikonových podložek. V ČR ovšem tento sortiment začíná na částkách přes 1000,- Kč.
Další oblíbenou a rozšířenou značkou je SugarVeil http://www.sugarveil.com/. Sortiment zn. SugarVeil je běžně dostupný na českém trhu, cenově nesrovnatelně nižší, ale v porovnání s konkurencí pořád nákladný... 
Já jsem si jako začátečník koupila jedlou krajku Sweet Lace - sypká směs o váze 200g se pohybuje kolem 200,- Kč, a dokážete s ní vykouzlit stejně pěkné zázraky, jako se směsí renomovaných značek :-) Pro začátek Vám požadované množství stačí, já obvykle pracuji s 50g sypké směsi a krajky z ní udělám nespočetně... 

V samotné přípravě hmoty na jedlou krajku vědu nehledejte: ve správném poměru smíchejte vodu a sypkou směs a vyšlehejte v mixéru po dobu cca 3 minut. Hotová hmota je lesklá, konzistence se podobá bílkové polevě, kterou se zdobí perníčky.
Nezaměňujte mililitry, decilitry, centilitry, litry... i vodu, kterou na přípravu směsi použijete, dle návodu zvažte na gramy!
Směs na jedlou krajku probarvuji již před samotným šleháním, a to jednoduše tak, že do směsi přidám kapičku barvy, kterou od krajky očekávám, a zašlehám dle výše uvedených pokynů.
Pokud si krajky ušleháte více, než dokážete spotřebovat, můžete vyšlehanou směs po dobu několika dní uchovávat v ledničce. Pokud již směs není vhodná k použití, poznáte pouhým okem - ztvrdne vám :-) 

Na podložku nanáším směs silikonovou stěrkou a roztírám oběma směry, dokud není formička zcela zaplněná. Pečlivě zkontrolujte, že všechny části krajky jsou zaplněny směsí a nikde nezůstalo prázdné místečko, jinak budete mít problém krajku z podložky vyloupnout.

Kámen úrazu č. 2: Sušení a manipulace s krajkou

Proces sušení je u jedlé krajky opravdu variabilní, vždy záleží na teplotě okolního prostředí. Zajistěte krajce suché a dobře větratelné místo, pak se prý dostanete na čas kolem 4 - 6 hodin...

Já se ale přiznám, že jsem se zatím do takto "krátkého" časového intervalu nedostala!!! 

S jedlou krajkou jsem dosud pracovala pouze několikrát. Vždy jsem ale sušila přes noc, a pak následně ještě celé dopoledne, tedy mi suma sumárum schnutí krajky vyšlo na 24 hodin! Že je krajka hotová a schopná udržet v celku, když ji chci z podložky vyndat, poznám tak, že okraj krajky uchopím prsty a lehkým, opravdu lehkým a snadným tahem, krajku jednoduše vyloupnu, přičemž druhou rukou si silikonovou podložku přidržuji. Krajka se nesmí lepit k prstům, jinak není hotová! Raději ji dopřejte ještě nějaké sušení, než abyste nevhodnou manipulací o celou krajku přišli. Docílíte pouze toho, že se Vám přilepí k ruce nebo se slepí jednotlivé části krajky, a tím se v podstatě znehodnotí.

Na internetu jsem narazila na několik vychytávek, rad a tipů, jak sušení krajky urychlit - někde se píše sušit na 50°C v horkovzdušné troubě, teď jsem se zase v časopise Torty od mamy dočetla o sušení na 100°C po dobu 12 minut.
Já to bohužel nezkoušela, suším poctivě, a dlouho, pouze na vzduchu... Při nejbližší příležitosti ale návod z časopisu vyzkouším, kdo by nechtěl čas z 24 hodin zkrátit na pouhých pár minut. Pak se s Vámi podělím o svoji zkušenost, jak dopadla manipulace s krajkou a jestli jsem během sušení v troubě nepřišla o podložku :-)


Kámen úrazu č. 3: Dekorování dortu jedlou krajkou

Před docílením úžasného finálního výsledku musíte jedlou krajku na dort dostat :-)
Zdá se to již jako nejméně náročná věc, ale... S krajkou musíte pracovat rychle, nezahřívejte jí zbytečně v ruce. Když už jí jednou na dort přiložíte, neexistuje možnost, jak jí sloupnout. Máte tedy jen jeden pokus.
Udělejte si jí raději dostatek, protože se může stát, že vám nebude stačit... a když nemáte hooodně hodin času, asi si ji ani nestihnete dodělat.
Kdyby Vám hotová krajka zbyla, rozhodně ji nevyhazujte. Zabalte ji opatrně do pečícího papíru a uschovejte v lednici, takto zabalená vydrží dlouho a dlouho, i několik měsíců, připravená k dalšímu použití. Naopak, když krajku necháte venku poté, co ji vyjmete ze silikonové formy, rychle vám na vzduchu uschne - ztvrdne. 

Z krajky můžete vytvářet i prostorové dekorace - např. motýlky vložíte mezi stránky knihy nebo přeloženého kartonu, čímž vytvoříte efekt motýlka v letu :-)


Těším se na Vaše případné zkušenosti s urychlením sušení... nějak to přece jít musí :-) Iva












pondělí 16. března 2015

Dort Minions


"Mimoňové jsou žlutí tvorové, kteří existují již od počátku počátků..." 

A já jsem o nich přesto donedávna neměla ani tušení... :-) tedy, samozřejmě mi neušlo, že na oblečení, módních doplňcích, vybavení do domácnosti a dalších důležitých věcech osobní potřeby je výrazně přežluceno, nicméně, já jsem mimoně označovala jako "pan fazole"... :-))



A pak přišla objednávka na vytvoření dortu Mimoně...

Jak přistoupit ke zpracování dortu, aby maximálně potěšil oslavence?  3D dort je jediná správná volba ;-)

Pojďme si společně říct, jak na to?

Tvar dortu 
  1. Nejprve si upečeme 3 základní korpusy. Já jsem použila formu o průměru 12 cm.
  2. Kulatý vršek hlavy můžete rovněž upéct jako samostatný korpus, nebo jako v mém případě, si pomůžeme punčovinou. Punčovinu si připravíme opravdu snadno ze surovin "co dům dá", potřebujete jen korpus, zbytek krému a marmeládu, či ovocný džus. Dortový korpus rozdrobíme do velké mísy, smícháme s krémem obsahujícím máslo a marmeládou nebo ovocným džusem, případně rumem či jiným alkoholem, pokud jej mají oslavenci rádi. Vznikne Vám hmota, která se nelepí k prstům, pokud se lepí, přidejte více korpusu. S punčovinou lze velmi dobře modelovat různé tvary dortů, rozhodně o ní v mých příspěvcích budete ještě hooodně číst. Malou misku s kulatým dnem vyložíme pečícím papírem nebo igelitovým sáčkem a do poloviny naplníme punčovinou. Pořádně přimáčkneme a můžeme hned vyndavat. Pokud by směs nedržela tvar a drolila se, je naopak potřeba přidat více krému nebo marmelády. 
  3. Jednotlivé korpusy můžete ještě prokrojit a plnit krémem, marmeládou nebo ovocem, podle přání a chuti oslavence. Vrchní patro z punčoviny rovněž spojíme s korpusem pomocí krému. 
  4. Celého mimoně potřeme máslovým krémem a dáme pořádně ztuhnout do ledničky.


Potažení a zdobení

Předloha pro dekoraci dortu
  1. Pokud jste zkušené cukrářky, můžete mimoně potáhnout od hlavy až k patě najednou žlutou potahovací hmotou. Pokud se na potažení v kuse necítíte, neztrácejte hlavu. Potáhněte si nejprve vršek hlavy až po černou pásku na brýlích, a následně spodní část širokým plátem - na zadní straně připojte plát k sobě v místě, kde povede kšanda kalhot, tou ho při dalším dekorování krásně zamaskujete ;-)
  2. Podle předlohy si seřízneme nejprve úzký modrý pruh kalhot a potáhneme kolem dortu, následně na něj přiložíme lacl - v oblasti kapsiček lacl nepřilepujte, budete tak mít možnost do kapsičky v případě zájmu vložit drobný předmět, sladkost, nebo jako v mém případě jednu ruku.
  3. Hnědé oko jsem pro realistický vzhled nejprve vykrojila z hnědého fondánu a poté dobarvila štětečkem namočeným v hnědé barvě. Barvu můžete nanášet rovnou bez dalšího ředění, vznikne tak pěkný kontrast. Pokud byste chtěli barvu ředit, použijte silný alkohol, jako vodku nebo slivovici. Alkohol se vypaří, nemusíte se obávat, že by byl na dortíku cítit. 
  4. V oblasti oka nejprve na dort přilepíme bělmo, přes ně položíme žlutá víčka, pak hnědou duhovku.
  5. Dalším krokem je připevnění brýlí. Abyste získali stříbrnou barvu obruby, je nejlepší aplikovat prachovou barvu, tentokrát nutně ředěnou alkoholem, štětečkem přímo na vykrojenou modelovací hmotu. Necháme zaschnout a pak brýle připevníme jedlým lepidlem nebo vodou na oko. Doděláme černý lem, který nám schová spoj, pokud jsme mimoně nepotahovali vcelku. 
  6. Kosticí vykrojíme pusinku a přiděláme vlásky. Já jsem na vlásky použila modelovací hmotu Smartflex Flower a vyválela drobné provázky. Nechala jsem proschnout v pokojové teplotě zhruba 10 minut, pokud je chladněji, je proces tvrdnutí velmi rychlý. Do hlavičky uděláme dírky pomocí párátka, zakápneme malou kapičkou vody a vlásky po jednom vkládáme. 
  7. Přiděláme kšandy, knoflíčky, ruce a boty. Pokud by ruce nedržely přilepené, můžeme k dortu připevnit pomocí párátka nebo drátku.


Tak hodně štěstí, cukrařinky... a budu ráda, pokud se podělíte o své úspěchy :-)




   

pondělí 9. března 2015

Marcipán jako lék...


Marcipán

(z lat. Marci panis, Markův chléb), druh perníku


Budeme-li chtít objevit tajemství výroby marcipánu, zjistíme, že existují tzv. pravý a falešný marcipán. 
Pasta pravého marcipánu se vyrábí tradičním postupem. Směs mandlí a cukru se semele a následně se peče v hrncích nad otevřeným ohněm. Následně se marcipán barví potravinářskými barvivy a dochucuje růžovou vodou nebo vhodnou potravinářskou trestí. Můžeme přidat i kvalitní čokoládu. Další možné přísady jsou: vysoce kvalitní máslo, pistáciové ořechy, koření, přírodní aroma a dokonce ovocná dužnina. Dobrý marcipán můžeme vyrobit i v domácích podmínkách. Základní receptura na marcipán udává poměr mandlí a cukru nejméně v poměru 1:1. Nejkvalitnější německé recepty na marcipán však udávají poměr cukru několikanásobně nižší. Takový marcipán dosahuje nebývalé kvality, nicméně není jednoduché jej připravit. Receptury jsou děděné po generace a jsou přísně utajovány. Obsahují přesné hmotnostní tabulky přidaných ingrediencí (skořice, kardamon, nové koření, růžová voda, badyán), které marcipánu dodávají jedinečnou chuť.

Historie marcipánu

Marcipán pochází z Orientu, odkud se rozšířil do Španělska a Portugalska. Přes Benátky, které byly křižovatkou obchodních cest, se během křížových výprav dostal dále do Evropy. Ve 14. století byl podáván jako dezert jen na stolech té nejvyšší vrstvy a až do 18. století se věřilo, že má léčebné účinky. 
Po objevení Ameriky se do Evropy rozšířila cukrová třtina a bylo dost cukru na to, aby se mohlo začít s masovější výrobou marcipánu. S rozvojem průmyslové výroby pak marcipán zcela zlidověl.


Falešný marcipán

Tzv. falešný marcipán nebo také mléčnou potahovací hmotu, si můžeme vyrobit jednoduše sami doma. Ingredience potřebné na výrobu falešného marcipánu jsou dostupné, levné a ke konečnému zpracování nepotřebujeme ani mlýn na mandle, ani velký kotel a ohniště. Budeme potřebovat především sušené mléko a moučkový cukr.

Jak si připravuji mléčnou potahovací hmotu já?
  • 200g moučkového cukru
  • 200g sušeného polotučného mléka
  • 30ml vody
  • 3 lžíce kukuřičného sirupu
  • 1 lžička vanilkového aroma
  • 1 lžička mandlového aroma
  • 1 lžička oleje 


Postup

Nejprve si smícháme všechny tekuté suroviny. Kukuřičný sirup důkladně promícháme s vodou, dokud se celý nerozpustí, vmícháme aromata a olej. Přes sítko prosejeme moučkový cukr a sušené mléko. 
Směs na marcipán si připravuji ve velké míse, základní promíchání sypkých a tekutých surovin provádím lžící. Potom celý obsah vysypu na silikonový vál a zpracovávám tak dlouho, dokud se všechny ingredience nespojí v hladkou mléčnou hmotu. Aby se hmota nelepila, potírám neustále ruce rozpuštěnou omegou (či jiným ztuženým tukem). Potřít můžete i silikonovou podložku. Zároveň můžete podložku podsypávat moučkovým cukrem nebo kukuřičným škrobem. 
Se škrobem však opatrně, už se mi několikrát stalo, že mi v marcipánu zůstaly malé hrudky, které se objevily až poté, co jsem marcipán obarvila potravinářskou barvou.  

Několik rad a doporučení
  1. Sušené mléko je běžně dostupná surovina, snadno k dostání v supermarketech a hypermarketech (Kaufland, Globus);
  2. Kukuřičný sirup lze nahradit sirupem glukózovým, pšeničným nebo tekutým medem. Mějte na paměti, že základní barva mléčné potahovací hmoty je mírně nažloutlá, kvůli obsahu sušeného mléka, přičemž i sirupy či med mají zlatavou barvu. To má vliv na následné barvení marcipánu, a to ani nemluvím o možnosti, že chcete dělat sněhově bílý dort z mléčné hmoty - počítejte s tím, že použijete hodně a hodně potravinářské běloby;  
  3. Na trhu existuje kukuřičný sirup čiré barvy zn. Natural, který používám já, abych přece jen mléčnou hmotu nezbarvovala ještě víc. Sirup je však k dostání pouze v obchodech se zdravou výživou, proto jsou možnosti nákupu omezené. Běžně k dostání je samozřejmě na internetu, tam ale počítejte s vyšší cenou kvůli poštovnému; 
  4. Vanilkové, ani mandlové aroma v supermarketech zásadně nekupuji, jejich vůně mi přijde "umělá". Pokud tedy ve Vašem městě nefunguje speciální cukrářský obchod, doporučuji vždy odebírat přes cukrářské eshopy;
  5. Lžičku oleje do hmoty přidat můžete a nemusíte, má vliv na elasticitu hmoty. Já používám olej slunečnicový;
  6. Marcipán lze velmi dobře barvit gelovými potravinářskými barvami, ale jak jsem psala výše, některých odstínů nedocílíte, aniž byste předtím marcipán nevybělili. Např. královsky modrá barva zn. Wilton (Royal Blue) Vám na marcipánu chytne spíše jako tyrkysová...  
  7. Bílé dorty z marcipánu netvořím :-) pokud potřebuji sněhově bílý dort, používám belgický fondán White icing.
Přeji příjemné sladké tvoření :)


  
    

čtvrtek 5. března 2015

Pugét s jedlou krajkou



Oslava 60. narozenin ženy, a ještě ke všemu tchyně, musí být připravena s velkým citem a rozmyslem :-) Když obdarovat tchyni pugétem, proč ne třeba sladkým?

Jelikož byli všichni účastníci oslavy milovníci domácího marcipánu, zakázka zněla jasně - žádná cukrářská modelovací hmota, pouze marcipán.

Ti z Vás, kdož používáte gelové barvy zn. Wilton, víte, že fialová barva hraje všemi odstíny, jen ne tou krásnou fialkovou, která byla použita i na tomto dortíku. Nejprve proto bylo potřeba si s tónováním trochu pohrát:
  1. Základní marcipánovou hmotu jsem vybělila pomocí potravinářské běloby.
  2. Fialovou barvu jsem získala dlouhým a pečlivým tónováním gelových barviček Wilton v odstínech růžová (Pink) a královsky modrá (Royal blue). Zesvětlovala jsem znovu potravinářskou bělobou a nakonec přidala také trochu vínové (Burgundy).
Pokud pracujete s gelovými barvami často, pak víte, že se používá opravdu malé množství. Když tedy hovořím o míchání několika odstínů barev, vždy se jedná pouze o namočení párátka do lahvičky s barvou. 

Se špetkou trpělivosti docílíte stejně krásné lila barvy, jako je na dortu, garantuji Vám však, že stejný odstín už se Vám nikdy v životě nepovede - ani mně :))

Jedlá krajka

Obdobný způsob barvení byl použitý i při tónování jedlé krajky na dortu. S tím rozdílem, že při barvení krajkové směsi jsem nepoužila bělobu, neboť směs je po vyšlehání s vodou sněhově bílá.

Marcipánové květiny

Pokud modelujeme květiny z marcipánu, hodí se měkčí konzistence hmoty. Zdá-li se Vám příliš tvrdá, nahřejte ji mírně v mikrovlnné troubě - opakovaně max. po dobu 10 sekund, dokud ji lehce nezmáčknete v prstech. Hmotu po nahřátí propracujte, ale dávejte pozor, i po 10 vteřinách může být uprostřed vařící!
Jednotlivé lístky jsem pro realističtější vzhled protlačila silikonovým žilkovačem.
Marcipánové květy neztvrdnou natolik, aby praskaly, jako je tomu např. u květů z cukrové modelovací hmoty (Smartflex Flower). Proto ještě máte možnost okvětní lístky upravovat, když se Vám nezdají zcela dokonalé...   






     

středa 4. března 2015

Dort pro nejlepšího kamaráda



Jak potěšit nejlepšího přítele, než dortem šitým na míru? :-)

Oslava 30. narozenin si žádá výjimečný dort. Natolik výjimečný, že musí obsahovat luxusní korpus i luxusní krém. A když Váš kamarád nejí ovoce, ani nic, co ovocem jen trochu zavání, jasnou volbou byl čokodort...

Dekorace dortu vystihuje jeho životní vášeň...sport, běhání... Dne 17.1.2015 dosáhl významné etapy svého životního běhu a já jsem ráda, že jsem při oslavách mohla být s ním...

Čokodort

Na dortovou formu o průměru 23cm potřebujeme:
200g tmavé čokolády (obsah kakaa min. 60%)
200g másla
1 lžíce instantní kávy rozpuštěná ve 120ml vroucí vody
170g hladké mouky
1 lžička prášku do pečiva
1/4 lžička soli
200g třtinové cukru
200g cukru krupice
25g kakaa holandského typu
3 vejce
75ml mléka nebo kysaného podmáslí

Do kastrůlku dáme máslo a čokoládu a přidáme instantní kávu. Mícháme, dokud se vše nerozpustí, ale neprohříváme dlouho, aby se směs nezačala vařit. Necháme zchladnout. 

V míse smícháme mouku, prášek do pečiva, sodu, kakao a cukr. V další míse lehce vyšleháme vejce s podmáslím/máslem. 

Základním pravidlem při pečení je smíchat vše tekuté a pak sypké, tedy rozvar z másla, čokolády a kávy smícháme s vejci a podmáslím a pomalu přidáváme směs mouky a dalších ingrediencí. Vznikne hladká, mírně tekutá směs. 

Troubu předehřejeme na 160°C, já peču v elektrické. Při této teplotě počítejte s dobou pečení cca 1,5 hodiny. 

Dort můžete ozdobit dle Vašeho přání, nejen marcipánem, ale také ganache polevou či krémem a navrch posypejte třeba hoblinkami z čokolády. 



Dort se střevíčkem



Při výběru dekoru se vždy zaměřuji na věci, které mají oslavenci nejraději, nebo je nějakým způsobem vystihují. Marcipánové a fondánové dorty dnes jsou vrcholnými uměleckými díly a vedle chuťového požitku slouží také jako originální dary.

Jakým dortem obdarovat ženu, která ráda pečuje o svůj zevnějšek, má ráda módu a doplňky a pracuje v oblasti estetických služeb?
Na dort se střevíčkem byl použit kávovo-kakaový korpus. Základními surovinami pro přípravu korpusu jsou máslo, hladká mouka, vejce, kysané podmáslí, třtinový cukr, cukr krupice, vanilkový extrakt, kakao holandského typu a silná instantní káva. 

Dorty jsou krémové, zpravidla 2x prokrojené. Součástí dortu se střevíčkem byl lehký kokosový krém.

Kávovo-kakaový korpus:
Na průměr formy 21 cm bylo použito:
-        8 zarovnaných lžiček instantní kávy rozpuštěných ve 240 ml vroucí vody
-        1 změklé máslo
-        120g krupicového cukru
-        160g třtinového cukru
-        2 vejce v pokojové teplotě
-        280ml podmáslí nebo mléka
-        2 lžičky vanilkového extraktu
-        360g hladké mouky
-        50g kakaa holandského typu
-        2 lžičky kypřícího prášku
-        1 lžička jedlé sody
-        špetka soli

V míse vyšlehám máslo s oběma cukry. Po jednom přidáme vejce, mléko a vanilkový extrakt. Postupně zapracujeme mouku smíchanou s kakaem, kypřícím práškem, jedlou sodou a solí. Nakonec důkladně vmícháme vychladlou instantní kávu.
Dno pečící formy vyložím papírem, díky máslu se korpus ke stranám dortové formy nelepí, ale pokud chcete mít jistotu, můžete formu vystříkat olejem ve spreji. Já kupuji olej s obsahem másla. Krásně voní, jako když děláte máslový popcorn :)
Elektrickou troubu předehřejeme na 150°C, korpus je hotový, pokud se těsto nelepí na špejli. Počítejte však minimálně se 40 minutami. 








Jak si střevíček na dort vytvoříte?

Na modelování dekorací na dorty používám modelovací hmoty dostupné v cukrářských eshopech, moje oblíbená hmota je Smartflex Flower.

Pro tvorbu střevíčku jsem použila jednoduché šablonky. Zde skutečně platí ověřené pravidlo, že v jednoduchosti je krása :) Jednotlivé části si vykrájíme a pak skládáme dohromady následujícím postupem: vnitřní stélku spojíme s podrážkou, přilepíme přední stranu, pak zadní stranu. Je důležité nechat po každém přidání nového dílku střevíček trochu proschnout v pokojové teplotě, aby se vám nebortil v rukách. Jednotlivé díly k sobě připevňuji štětečkem namočeným ve vodě, pokud máte doma jedlé lepidlo, použijte bez váhání to. Jelikož je ale modelovací hmota tvořena z velké části cukrem, reaguje velmi dobře i s obyčejnou vodou. 
Samotný střevíček je potřeba nechat pořádně vysušit, což může dle pokojové teploty trvat i několik dní. Na sušení jsem použila velkou mísu obrácenou dnem vzhůru, podrážka střevíčku kopírovala tvar mísy. Pokud máte přebytek polystyrénu, můžete si podstavec vytvořit z něj. Dekorace nedávejte sušit do ledničky, neboť by mohly natáhnout vlhkost a nedržely by požadovaný tvar.
Finální zdobení střevíčku je zcela na Vás, já jsem použila drobné puntíky a květiny.

Celý střevíček drží pohromadě jen díky správnému vytvrdnutí a lepení, v podpatku je pro stabilitu a ukotvení na dortu umístěna špejle. 

 


Kdo jsem a jak jsem se dostala k pečení...aneb, dorty může dělat každý :)


Narodila jsem se před 32 lety v Chomutově. Od základní školy jsem milovala hodiny výtvarné výchovy, všechny druhy výtvarných činností a estetickou výchovu. Při studiu na gymnáziu jsem si před hodinami hudebky jednoznačně zvolila výtvarku a to byly poslední čtyři roky, kdy jsem na tvoření měla čas :) Pak následovalo studium vyšší odborné školy, vysoké školy a místo kreativity se štětcem jsem kreativně tvořila seminární a diplomové práce...

Teprve před půl rokem jsem cítila, že už zase je prostor něčemu se věnovat a dělat radost lidem kolem sebe. Znám spoustu šikovných lidí, kteří vyrábí úžasné a dokonalé šperky, věci ze dřeva a dalších surovin... ale nikoho blízkého, kdo dělá dorty. Proto jsem se o oblast sladkého tvoření začala zajímat více. Nejsem cukrářka, ale naštěstí v dnešní době existuje mnoho a mnoho knížek a webových stránek s luxusními recepty kuchařek a cukrářek, které se nebojí experimentovat se zajímavými pochutinami... ty jsou mojí inspirací... a pokud si nevyberu z nabídky v České republice, šmejdím a hledám na zahraničních stránkách.

Přeji všem, kdož zavítali na moje stránky, aby zde nalezli inspiraci, kterou hledají a neodcházeli zklamaní. Přivítám jakékoliv Vaše podněty, či připomínky... budu ráda, pokud k mým příspěvkům připojíte své nápady a já slibuji, že všechny konstruktivní nápady vyzkouším... :)